A n n o n s
lördag 1 maj 2004
Betyg:4,5

Gjut rabarberfat av betong

Bland det enklaste man kan göra i betong är en avgjutning av ett rabarberblad.


Det behövs bara en liten sandhög, ett rabarberblad och en säck finbetong. Avgjutningen blir ett lövformat bad åt småfåglarna eller ett stort fat att lägga fallfrukt i. Betong är ett starkt material som tål vintern men vill man vara på säkra sidan kan man tömma rabarberfatet och lägga det upp och ner när hösten kommer.

Material 
Ett vackert rabarberblad, utan skaft 
Sand 
Finbetong, finns på byggmarknaden 
Plast eller stor plastpåse

Verktyg 
Spade att blanda betongen med 
Hink att blanda betongen i 
Handskar 
Kniv 
Blomspruta

Gör så här:

1. Gör en flack kulle av sand, ungefär så stor som rabarberbladet. Det går att arbeta direkt på gräsmattan men det är bättre att ha en masonitskiva eller liknande under sanden eftersom det blir en del spill när man gjuter betong.

2. Lägg rabarberbladet över kullen med baksidan, den sida där nerverna är tydligast, uppåt. Ös upp några liter betongpulver i en hink. Använd handskar och undvik att andas in röken från den torra betongen. Häll i lite vatten i taget och rör om tills blandningen är som en tjock, trögflytande gröt.

3. Häll ett 3-4 cm tjockt betonglager över rabarberbladet. Räcker inte betongen är det bara att blanda till ny.

4. Forma en liten, vågrät platå överst, så att rabarberfatet kan stå stadigt, när det är färdigt.

5. Täck kullen med plast och låt betongen bränna i två dygn. Lyft på plasten och duscha eller vattna med vattenkanna ibland. Glöm inte att spola av hink och redskap innan betongen bränner fast.

6. Ta bort plasten, vänd på fatet och dra loss rabarberbladet. De tjocka nerverna kan sitta fast i betongen men torkar efterhand och ramlar bort. Jämna eventuellt till fatets kanter med en kniv. Duscha eller vattna fatet, täck med plasten igen och låt det härda ytterligare ett par dygn.

Av Malena Skote , viivilla.se maj 2004
 

Annons

Betygsätt: Dålig
Bra Ok
Stäng

Ny kommentar

Kommentera

Annons

Spabadet är en vidareutveckling av bubbelpoolen och används utomhus året om. Spabadet garanterar välförtjänt skön avkoppling.
Läs mer
Den kompletta internetbutiken för fönster & dörrar med upp till 34% rabatt När du handlar av oss kan du känna dig trygg då service och köptrygghet är ledord, Vi är certifierad av Trygg e-handel.
Läs mer här
Hörmann är en av Europas ledande garageportstillverkare och har ett brett sortiment där du säkert kan hitta en port som passar dig och ditt garage. Modern design, högsta kvalitet och maximal säkerhet – det får du alltid hos Hörmann.
Läs mer här och hitta närmaste återförsäljare
VästkustStugan byggde sina första hus redan 1932. Nu, mer än 75 år senare, har det blivit över 40 000 stycken. Välkommen att kontakta någon av våra återförsäljare för att diskutera ditt framtida hem!
Läs mer här

Sponsrade sökresultat

Annons