Inlägg

Skapa nytt inlägg
Du är inloggad som Logga ut Uppdatera dina uppgifter
Hans
Hans

Byte av elskåp

Hej! Vi ska renovera vår hall där vi har vårt elskåp och därför har tanken slagit oss att just också kanske även byta elskåpet. Moderna elskåp med switschar är såklart betydligt enklare men jag har även hört att dessa nya håller sämre än de gamla med proppar. Någon som har ett bra råd, bra att byta elskåpet eller behålla det gamla som fungerar bra?
0 röst(er)

Svar

  1. Mats Karlberg

    SV: Byte av elskåp

    Hej,
    Jag tror inte att du behöver bekymra dig om dvärgbrytare (switchar) är sämre än Diazed (gamla proppar) så länge du väljer ett kvalitetsmärke som ABB, Hager Siemens eller Schneider. Du får inte byta centralen själv om du inte är behörig elektriker. Tala med din elektriker och begär att de använder sig av ett av märkena ovan så får du bra kvalitet. Dvärgbrytarna är ditt skydd mot överbelastning och därav följande brand så de skyddar din största investering. Köp bara det bästa och snåla inte på detta - det kan bli ett dyrt misstag.
    Tänk på att sätta in jordfelsbrytare i centralen när ni ändå byter. Jordfelsbrytaren skyddar ditt liv vid fel som inte säkringen hinner med att skydda mot. Eventuellt kan man ha flera för att t ex inte frysar i källaren skall stängas av vi problem på övervåningen. Ett astronomiskt ur som tänder och släcker utebylysning med hänsyn till solens nedgång är också smart att ha, det spar energi.
    1 röst(er)

annons
Energisnålt och effektivt

Bra ventilation är viktigt för en sund boendemiljö. Vi har mångårig erfarenhet av mögel- och fuktskador och tar ett helhetsgrepp på ditt hus och gör de installationer som behövs för ett friskt boende.

Vilket pris passar dig?

Alla kök är olika. Spännvidden kan tyckas stor, trots att köken vid första anblicken kan uppfattas som ”närmast identiska”. Titta närmar på våra prisexempel så förstår du vad vi menar.

Släpp in dagsljuset med takljuskupoler

Nytec Plast säljer Klarlux takljuskupoler av hög kvalité, framtagna för optimalt utnyttjande av naturligt dagsljus. Finns många olika storleka, former och kupolmaterial. De är CE-certifierade och testade hos SP i Borås.

Effektiva värmepumpar

Altherma's toppmoderna teknik ger en årsmedelsverkningsgrad jämförbar med bergvärmepumpar.

annons

Quiz - Testa dina kunnskaper Forum - Ge oss dina tips Nyhetsbrev - Få våra senaste tips Auktion - Lägg ett bud och fynda älja huset? Hitta en mäklare med Vi i Villa
annons
annons
annons
annons

annons

Vi i villa finns även i Danmark, Norge och Finland