A n n o n s

Energi

Billigare elkostnader

luft till luftvärmepump och kakelugn

Jag har installerar en luft till luftvärmepump i vår hall . Angränsande till hallen har jag ett rum med en kakelugn. Det saknas dörr till detta rum.
Kakelugnen har inga luckor utan används mer som en öppeneldstad. Jag märkte nu när jag eldade att det rök in från kakelugnen, det har det aldrig gjort förrut. Jag misstänker nu att det är pumpen som är den bidragande orsaken. Om jag installerar luckor på kakelugnen och använder dessa upphör det då att ryka in? eller finns det något annat smart tips som jag kan få?

Jan-Erik Nowacki

2010-02-26

Hej!
En luft/luftvärmepump cirkulerar bara luften inne i bostadsutrymmet och det är nog ovanligt att den skulle påverka din kakelugn i någon högre utsträckning. En frånluftvärmepump suger däremot ut luft ur huset och då ökar kanske risken för kallras i skorstenen. Det kan kanske vara så att din skorstenspipa innehåller en pelare av kall tung luft när du börjar elda. På http://www.flammanstugan.se/category/Hem.aspx finns en liten handledning i hur man kan starta en kakelugn utan att det ryker in.

Med vänlig hälsning,

Stäng

Ny kommentar

Kommentera

Annons

Annons

Villahjälpen är en kostnadsfri tjänst som hjälper dig att hitta bäst hantverkare och service nära dig.
Läs mer här
Vi på Securitas Direct erbjuder dig trygghet genom hemlarm och rökdetektorer uppkopplade till vår ständigt bemannade larmcentral. Ring oss för en helt kostnadsfri säkerhetsrådgivning på 020-71 33 55.
Läs mer här
Sorselestugan, vi har allt från friggebodar, förråd, bastu, lusthus och stugor med monteringsanvisningar. Virket är från de Norrländska skogarna med världsrykte för sin höga kvalité.
Läs mer här
I över 30 år har Separett utformat toaletter för att tillgodose kraven på komfort och att förenkla tillvaron. Kvalitet och effektivitet är ledstjärnor för verksamheten, Made In Sweden.
Välkommen till vår hemsida

Sponsrade sökresultat

Annons