nytt idag:

3 foruminlägg

0 nya expertsvar

Trädgård

Share 
23 röst(er)

Zlatan

tall

hej köpte villan för fem år sen,grannens tall var platserad vid staketet ( 60-70 cm). den är jättestor och jättelång.pratade med granne att han sågar ner tallen men han vill inte. jag har mycket kotar ,tallbar,tallrisar på mit gräsmatta samt den går skugan. mina fruktträd kan inte få nering, huset ligger 5-6 m. från tallen. jag vill inte bråka med grannen, men vill järna att han såga när tallen.

0 röst(er)

Ylva Landerholm Trädgård

2009-11-20 00:00:00

Hej Ja detta problem är ett av de vanligaste jag möter när jag arbetar ute på " fältet" . man ska börja med att fråga grannen om han eller hon kan ta ner grenar som faktiskt går ut över egen tomt, vill vederböande ine göra det får man ta ner dessa grenar själv men det ska utföras på ett korrekt bskärningsmässigt sätt. Att ta ner hela trädet kan man aldrig tvinga grannen till , jag förstår problemet och det är nog något man får ta och leva med. Ett förslag är att här skapa en yta ni inte behöver klippa eller rensa dvs på insidan om staketet göra en marktäckande yta med ex skuggröna, Rhododendron och ormbunkar. eller ett vackert Torvparti med Julrosor, Magnolia, japanskt gaffelolvon. Lycka till med en ny spännande yta! Ylva

Du är inloggad som Logga ut Uppdatera dina uppgifter

Kommentarer

Kommentar:

Kommentera
0
kommentarer
Visa fler

Villa / Djur Var rädd om trädgårdens fåglar. De är miljövänliga hjälpredor som håller växterna friska och sunda. Här får du tips som hjälper dem att klara vintern.
Trädgård / Trädgårdsskötsel Hur mycket ansvar för snöröjning på och runt den egna tomten har man som villaägare?
Inredning / Textil Gardiner - det kan vara som en hel vetenskap. Men här är de vanligaste utgångspunkterna. Stylisten Camilla Julner ger sina goda råd.
Inredning / Textil Så här mäter du dina fönster och syr gardiner själv.
Inredning / Golv Nästan inget golv utsätts varje dag för så hårt slitage som hallgolvet. Smutsiga stövlar, snöiga pjäxor och droppande paraplyer kräver att golvet tål fukt. Klinker, linoleum och vinyl är i dag vanliga material, men det finns flera andra att välja bland.
Bad / Badrumsporslin Oftast är det accessoarerna som får sätta färg på badrummet. Men det finns även badkar, tvättställ och wc med snygga och fräcka färger.

Designmarknad på viivilla.se

Hitta unika, roliga och praktiska saker till dig och ditt hem!


Personlig världskarta

Visdomsord (poster)


Bäddset i satinbomull

Shoppa på Designmarknad här!

annons
annons

Har du en eldstad?





Jämförelsetjänster

Att hålla i pengarna är inte alltid så lätt. Här kan du via Compricer jämföra olika elbolag, bredbandsleverantörer, bolåneinstitut med mera.

Jämför räntor
Jämför bolån
Jämför elpriser
Jämför mobilt bredband
Jämför villaförsäkringar

Se fler jämförelsetjänster!

Läs våra villabloggare!

Villabloggarna består av vanliga och ovanliga vardagshjältar som skapar sina husdrömmar och fixar sin villavardag


Sofias villablogg
– diktar om drömmar och detaljer


Ann-Sofis villablogg - recept på livets goda


Rebeccas villablogg - familjeliv i råttboet    


Lindas villablogg – mitt i livets goda smet


Angelicas villablogg - att bo i ett kråkslott

 
Jennifers villablogg – första huset på landet


annons
Allt för ditt hus – utomhus

Nitor Pool – allt för friskt, kristallklart vatten i stora och små pooler. Nitor Ute – allt för huset utomhus. Fasad- och terrasstvätt, Alg- och mögeltvätt, Markis- och kapelltvätt, Kinesisk träolja m.m.

Ny energisnål ventilation

Flexit UNI3 är ett effektivt ventilationsaggregat för enfamiljshus som sänker driftskostnaderna och ger mycket hög komfort. UNI3 uppfyller passivhuskraven och lämpar sig även för befintliga hus.

Bygglagret i Mockfjärd

Den kompletta internetbutiken för fönster & dörrar med upp till 34% rabatt När du handlar av oss kan du känna dig trygg då service och köptrygghet är ledord, Vi är certifierad av Trygg e-handel.

Golvvärme från Kelvin

Kelvin är en elektrisk golvvärme av värmekabeltyp med marknadens tunnaste värmekabel och är ett lågvoltssystem med fulltransformator så behöver du ingen jordfelsbrytare och läggningen kräver ingen el-behörighet.

annons

annons
annons
annons
annons

 Ställ frågor - få svar på allt som rör din villa!

Bygg
Elektronik
Energi
Gör det själv
Inredning

annons

Vi i villa finns även i Danmark, Norge och Finland