Kakel & Klinker

Share 
51 röst(er)

Gitt

Fog som spricker.

Hejsan! Min familj köpte för 5 år sedan ett hus byggt -82 med stora renoverings behov. Dock var badrummet nyrenoverat. Tråkigt nog visade det sig vid besiktning att fogen i golvet spruckit på sina ställen då golvet rör sig. Renoveringan var inte fackmässigt gjord och reglarna sitter på 60 cm och inte 30 cm som jag förstått att det sig bör. Klinkersplattorna är ca 20x20 cm och ett par sitter tom löst då golvet som sagt rör sig en del. Det vi vet är att de har lagt dubbla spånskivor under tätskicktet för att det skulle bli stabilt. Vi har inte haft möjlihet att göra om detta och kommer så inte ha på ett tag. Men vi är mkt noga med att inte låta vatten komma på golvet och vi duschar i badkar med duchväggar. Men det ser mkt otrevligt ut då fogen på vissa ställen lossnat i stora bitar och som sagt ett par plattor sitter löst. Min fråga är om man antingen kan peta bort fogen och ersätta den med någon form av elastisk fog, som tex silicon? Eller om man kan ta bort klinkersen helt och lägga klinker av mindre storlek, typ mosaik, och sen foga med något elastiskt. Men jag har för mig att jag hört att man inte "får göra så", att man då måste byta även på väggarna. Stämmer det? Givetvis förstår jag att det vore att föredra att göra om hela badrummet med då det inte är ett allternativ för oss just nu så vill jag i alla fall försöka göra det näst bästa. Skulle vara oerhört tacksam för svar!

0 röst(er)

Stig Lodén Kakel & Klinker

2009-10-03 00:00:00

Hej! Du har troligen alldeles rätt. Träbjälklaget har inte förstärkts som krävs och andra fel kan också bidra till skadan. Det finns tyvärr ingen bra metod att lösa detta ”ovanifrån”. Problemet som orsakat skadan finns kvar under klinkerplattorna, fästmassan och tätskiktet. Det är klokt att vara försiktig med vatten på golvet eftersom tätskiktet med tiden kan skadas av de rörelser som uppstår. Golvet bör rivas upp helt, ner till underlaget där ett en ny konstruktion med förstärkning av bjälklaget och nytt, godkänd tätskiktssystem installeras. Jobbet bör göras av ett företag som har behörighet enligt kakelbranschens regler. Se www.bkr.se.

Du är inloggad som Logga ut Uppdatera dina uppgifter

Kommentarer

Kommentar:

Kommentera
0
kommentarer
annons:
Trädgård / Gångar & sten Var inte rädd för att lägga natursten av skiffer, kalksten eller sandsten i trädgården. Läs bara de goda råden från vår stenexpert innan!

Gör det själv / Steg för steg Är det bara järnstolparna kvar av ditt gamla staket? Så här bygger du ett nytt staket på befintliga stoplar!
Kök / Grill Grillsäsongen är här! Och frågan är, ska man använda kol eller gasol? Svaret är – det är en smaksak. Vi reder ut för- och nackdelar och lyssnar till några glada grillentusiaster.
Kök / Grill Det finns många fiffiga hjälpmedel för att få till den perfekta grillmiddagen – oavsett hur du gillar att grilla.
Gör det själv / Altan Det knoppas och gror i trädgården. Nu vill vi inreda för uteliv och göra mysigt på balkong och altan.
Villa / Juridik, lagar och regler Irriterar du dig på rytande gräsklippare, cigarettrök eller skuggande träd? Du är inte ensam.

Gör det själv / Steg för steg Staket är särskilt utsatta eftersom de ofta är belägna vid en väg och nära jord eller gräs. Att underhålla i tid är nyckeln till om projektet inte ska bli alltför tidskrävande.
Gör det själv / Steg för steg Allt fler bygger gigantiska altaner av tryckimpregnerat virke. Grillkvällarna blir betydligt trevligare om de inte slutar med stickor i fötterna.

Energi / Annons Villatipset Vi är många som njuter när sommaren närmar sig och solens strålar börjar värma. Och det finns goda möjligheter att nyttja solenergin till mer än bara D-vitamin och en trevlig solbränna. Med solfångare på taket kan du producera en stor del av ditt eget varmvatten för ditt bostadshus eller fritidshus. På så sätt kan du både minska din elförbrukning för varmvatten och samtidigt bidra till en bättre miljö.
Villa / Annons villatipset På samma sätt som familjen samlas runt middagsbordet är det skönt att ha en fast punkt i hemmet som alla kan ringa till. Med Tele2s tjänst Hemtelefoni via mobilnätet ringer du precis som vanligt men till ett lägre pris – och kan glömma allt vad telefonjack heter.
annons
annons

Vilket underlag har din garageuppfart?





Jämförelsetjänster

Att hålla i pengarna är inte alltid så lätt. Här kan du via Compricer jämföra olika elbolag, bredbandsleverantörer, bolåneinstitut med mera.

Jämför räntor
Jämför bolån
Jämför elpriser
Jämför mobilt bredband
Jämför villaförsäkringar

Se fler jämförelsetjänster!

Läs våra villabloggare!

Villabloggarna består av vanliga och ovanliga vardagshjältar som skapar sina husdrömmar och fixar sin villavardag

 


Bengts villablogg - om solceller och energi


Kabusabo villablogg - storstadsflytt till landsbygd


Elins villablogg - inrednings- och fotointresserad


Angelicas villablogg - att bo i ett kråkslott


Hillas villablogg - gammalt timmerhus i ny outfit


Söderomsjöns villablogg – drömmar och renovering


annons
Mer än bara ett garage!

Väljer du ett garage eller en carport från Mellby får du ett fast pris och en leverans som innehåller allt du behöver - Komplett till sista spik! Skräddarsy ditt garage efter just dina behov.

Paketpris på årets port!

Ny garageport? Skaffa Renomatic Micrograin – en elegant, säker takskjutport av högsta kvalitet från Hörmann! Paketpris för port med öppnaren ProMatic och fjärrkontroll: 12 475 kr (ord pris 16 450 kr).

Läs mer på www.hormann.se och hitta närmaste återförsäljare

Fönster & dörrar

Wirus-Fenster vänder sig till kunder som ställer höga krav på kvalitet och lång livslängd på sina fönster och dörrar. Detta garanteras med RAL-certifieringen.

Sommarens grill

"Grilla direkt och indirekt på marknadens snyggaste grillar! Utsedd till USAs bästa grill av 10 000 kockar. Högsta kvalitet och mycket lätta att rengöra!

annons

Quiz - Testa dina kunnskaper Forum - Ge oss dina tips Nyhetsbrev - Få våra senaste tips Auktion - Lägg ett bud och fynda älja huset? Hitta en mäklare med Vi i Villa
annons
annons
annons
annons

annons

Vi i villa finns även i Danmark, Norge och Finland