Byggnadsvård

Share 
51 röst(er)

anonymous

Fasadisolering

Hej,har ett hus från 1909 med tegelfasad med luftkanal emellan teglen.Tänkte klistra på frigolit och putsa utan på,men är orolig för konndens och mögel.Det finns ingen isolering i väggarna bara på limmad gips på innsidan av väggarna, allt inne är nytt.Mvh Orolig

0 röst(er)

Stephan Fickler Byggnadsvård

2009-06-29 00:00:00

Din oro är berättigad. De senaste 10 åren har vi kunnat läsa om många byggskandaler med liknande konstruktioner som har lett till mögel- och rötskador. Det är viktigt att konstruktionen kan vädra ut fukten och även om ditt murverk till synes består av mineraliska material så finns dörr- och fönsterpartier och även anslutningen mot tak, som är av organiska material. Jag rekommenderar att du konsulterar en byggfirma som har erfarenheter av murverkshus innan du ger dig i kast med projektet. Sådana företag kan du hitta på www.fibor.se.

Du är inloggad som Logga ut Uppdatera dina uppgifter

Kommentarer

Kommentar:

Kommentera
1
kommentarer
Stikkan kommenterade 2009-11-18 09:27
Anmäl

Att lägga isolering utanpå en tegelvägg med luftkanal är fullständigt meningslös om kallluft fortfarande kan cirkulera i den luftkanalen.

1 of 1 comments
annons:
Trädgård / Gångar & sten Var inte rädd för att lägga natursten av skiffer, kalksten eller sandsten i trädgården. Läs bara de goda råden från vår stenexpert innan!

Gör det själv / Steg för steg Är det bara järnstolparna kvar av ditt gamla staket? Så här bygger du ett nytt staket på befintliga stoplar!
Kök / Grill Grillsäsongen är här! Och frågan är, ska man använda kol eller gasol? Svaret är – det är en smaksak. Vi reder ut för- och nackdelar och lyssnar till några glada grillentusiaster.
Kök / Grill Det finns många fiffiga hjälpmedel för att få till den perfekta grillmiddagen – oavsett hur du gillar att grilla.
Gör det själv / Altan Det knoppas och gror i trädgården. Nu vill vi inreda för uteliv och göra mysigt på balkong och altan.
Villa / Juridik, lagar och regler Irriterar du dig på rytande gräsklippare, cigarettrök eller skuggande träd? Du är inte ensam.

Gör det själv / Steg för steg Staket är särskilt utsatta eftersom de ofta är belägna vid en väg och nära jord eller gräs. Att underhålla i tid är nyckeln till om projektet inte ska bli alltför tidskrävande.
Gör det själv / Steg för steg Allt fler bygger gigantiska altaner av tryckimpregnerat virke. Grillkvällarna blir betydligt trevligare om de inte slutar med stickor i fötterna.

Energi / Annons Villatipset Vi är många som njuter när sommaren närmar sig och solens strålar börjar värma. Och det finns goda möjligheter att nyttja solenergin till mer än bara D-vitamin och en trevlig solbränna. Med solfångare på taket kan du producera en stor del av ditt eget varmvatten för ditt bostadshus eller fritidshus. På så sätt kan du både minska din elförbrukning för varmvatten och samtidigt bidra till en bättre miljö.
Villa / Annons villatipset På samma sätt som familjen samlas runt middagsbordet är det skönt att ha en fast punkt i hemmet som alla kan ringa till. Med Tele2s tjänst Hemtelefoni via mobilnätet ringer du precis som vanligt men till ett lägre pris – och kan glömma allt vad telefonjack heter.
annons
annons

Vilket underlag har din garageuppfart?





Jämförelsetjänster

Att hålla i pengarna är inte alltid så lätt. Här kan du via Compricer jämföra olika elbolag, bredbandsleverantörer, bolåneinstitut med mera.

Jämför räntor
Jämför bolån
Jämför elpriser
Jämför mobilt bredband
Jämför villaförsäkringar

Se fler jämförelsetjänster!

Läs våra villabloggare!

Villabloggarna består av vanliga och ovanliga vardagshjältar som skapar sina husdrömmar och fixar sin villavardag

 


Bengts villablogg - om solceller och energi


Kabusabo villablogg - storstadsflytt till landsbygd


Elins villablogg - inrednings- och fotointresserad


Angelicas villablogg - att bo i ett kråkslott


Hillas villablogg - gammalt timmerhus i ny outfit


Söderomsjöns villablogg – drömmar och renovering


annons
BRYGGSTEGE I ALUMINIUM

MED 4 STEG 899 SEK eller från 26 SEK/mån (Andra längder 2 till 9 steg)

Pellets till fast pris

Beställ värmepellets av högsta kvalitet och få gratis hemleverans inom tio arbetsdagar. Ta chansen att teckna fastprisavtal på upp till tre år! Månadsbetalning ingår utan extra kostnad.

Hitachi Summit serien

En värmepump som anpassats för svenska förhållanden. Med en imponerande låg ljudnivå ger Hitachi Summit höga energibesparingar och levererar värme även vid mycket låga temperaturer. Tack vare det effektiva filtersystemet förbättras luften ytterligare.

Sänk din uppvärmningskostnad!

En luft-luftvärmepump från Innova är ett effektivt sätt att göra stora besparingar i hus med direktverkande elvärme. Ett kraftpaket säkerhetsutrustad för sträng kyla. Utrustad med den senaste tekniken som t ex sin unika temperatursensor i fjärrkontrollen ger den en jämnare temperatur i hela rummet.

annons

Quiz - Testa dina kunnskaper Forum - Ge oss dina tips Nyhetsbrev - Få våra senaste tips Auktion - Lägg ett bud och fynda älja huset? Hitta en mäklare med Vi i Villa
annons
annons
annons
annons

annons

Vi i villa finns även i Danmark, Norge och Finland