Byggnadsvård

Share 
51 röst(er)

CS

Beklädnadssten på grunden till 1700-talshärbre?

Grunden på mitt vackra röda dalahärbre är slät och tråkigt grå och betongaktig. Jag föreställer mig att man skulle kunna förgylla den med "halva" stenar i olika färger och former. Skulle det vara rätt i stilen? Jag har sökt på marknaden men inte funnit produkten. Finns det någon annan sten som skulle passa bättre rent stilmässigt? Kan jag utföra arbetet själv?

0 röst(er)

Stephan Fickler Byggnadsvård

2009-10-26 12:00:00

Ett traditionellt härbre från Dalarna är ommålat och står på stolpar. I sällsynta fall kan det vara uppfört som ett vanligt timmerhus med knutstenar som grund. Med andra ord tror jag inte det är ett härbre du har. Men om jag förstår dig rätt så är du ute efter att ge husets grund en något ålderdomligare karaktär. Det enklaste och tekniskt minst vanskliga är nog att avfärga putsen i en behagligare varmt ljusgrå kulör, kanske med kalkfärg som ger en mer hantverksmässig karaktär på ytan. En vägledning för utförandet kan vara att uthus i traditionell miljö har en enkel karaktär. Om du trots det vill fästa på någon form av beklädnadssten så finns det en rad företag som tillhandahåller det på nätet, även om runda stenar kanske är ovanligare. Tänk på att murverket mår bäst om eventuell fukt kan vädras ut. Annars kan det bli frostsprängningar. Materialet du klistrar på bör därför inte vara tätt som tex granit.

Du är inloggad som Logga ut Uppdatera dina uppgifter

Kommentarer

Kommentar:

Kommentera
0
kommentarer
annons:
Trädgård / Gångar & sten Var inte rädd för att lägga natursten av skiffer, kalksten eller sandsten i trädgården. Läs bara de goda råden från vår stenexpert innan!

Gör det själv / Steg för steg Är det bara järnstolparna kvar av ditt gamla staket? Så här bygger du ett nytt staket på befintliga stoplar!
Kök / Grill Grillsäsongen är här! Och frågan är, ska man använda kol eller gasol? Svaret är – det är en smaksak. Vi reder ut för- och nackdelar och lyssnar till några glada grillentusiaster.
Kök / Grill Det finns många fiffiga hjälpmedel för att få till den perfekta grillmiddagen – oavsett hur du gillar att grilla.
Gör det själv / Altan Det knoppas och gror i trädgården. Nu vill vi inreda för uteliv och göra mysigt på balkong och altan.
Villa / Juridik, lagar och regler Irriterar du dig på rytande gräsklippare, cigarettrök eller skuggande träd? Du är inte ensam.

Gör det själv / Steg för steg Staket är särskilt utsatta eftersom de ofta är belägna vid en väg och nära jord eller gräs. Att underhålla i tid är nyckeln till om projektet inte ska bli alltför tidskrävande.
Gör det själv / Steg för steg Allt fler bygger gigantiska altaner av tryckimpregnerat virke. Grillkvällarna blir betydligt trevligare om de inte slutar med stickor i fötterna.

Energi / Annons Villatipset Vi är många som njuter när sommaren närmar sig och solens strålar börjar värma. Och det finns goda möjligheter att nyttja solenergin till mer än bara D-vitamin och en trevlig solbränna. Med solfångare på taket kan du producera en stor del av ditt eget varmvatten för ditt bostadshus eller fritidshus. På så sätt kan du både minska din elförbrukning för varmvatten och samtidigt bidra till en bättre miljö.
Villa / Annons villatipset På samma sätt som familjen samlas runt middagsbordet är det skönt att ha en fast punkt i hemmet som alla kan ringa till. Med Tele2s tjänst Hemtelefoni via mobilnätet ringer du precis som vanligt men till ett lägre pris – och kan glömma allt vad telefonjack heter.
annons
annons

Vilket underlag har din garageuppfart?





Jämförelsetjänster

Att hålla i pengarna är inte alltid så lätt. Här kan du via Compricer jämföra olika elbolag, bredbandsleverantörer, bolåneinstitut med mera.

Jämför räntor
Jämför bolån
Jämför elpriser
Jämför mobilt bredband
Jämför villaförsäkringar

Se fler jämförelsetjänster!

Läs våra villabloggare!

Villabloggarna består av vanliga och ovanliga vardagshjältar som skapar sina husdrömmar och fixar sin villavardag

 


Bengts villablogg - om solceller och energi


Kabusabo villablogg - storstadsflytt till landsbygd


Elins villablogg - inrednings- och fotointresserad


Angelicas villablogg - att bo i ett kråkslott


Hillas villablogg - gammalt timmerhus i ny outfit


Söderomsjöns villablogg – drömmar och renovering


annons
Försäkra dig om ett tryggt boende

Värdet på ditt hem förändras med tiden. Därför är det bra att se över försäkringsskyddet för huset lite då och då. Vi på Länsförsäkringar hjälper dig så att du slipper obehagliga överraskningar.

Välj kvalitetsfönster!

Sveriges bäst isolerade ytterdörrar & fönster finns hos Ekstrands. Ny pat. ytterdörrkonstruktion med marknadens överlägset bästa u-värde. Besök våra dörr & fönsterutställningar el. boka kostnadsfritt hembesök av våra erfarna installatörer.

Smarta dörrar och portar

Teckentrup är en av Europas största tillverkare av portar och dörrar. Du hittar återförsäljare och allt du behöver veta om vårt sortiment på www.teckentrup.se Teckentrup – Deutsche Qualität.

Prisvärd skjutdörrsgarderob

Vill du förvara smart och snyggt väljer du en prisvärd skjutdörrsgarderob från Skånska Byggvaror. Det skapar massor av plats och du kan utnyttja rummet maximalt. Hos oss kan du välja mellan olika material, allt från traditionell till modern.

annons

Quiz - Testa dina kunnskaper Forum - Ge oss dina tips Nyhetsbrev - Få våra senaste tips Auktion - Lägg ett bud och fynda älja huset? Hitta en mäklare med Vi i Villa
annons
annons
annons
annons

annons

Vi i villa finns även i Danmark, Norge och Finland