Krönika: Standby är onödigt energislöseri

Share 
0 röst(er)

Den 14 november har Naturskyddsföreningen en konferens om energieffektivisering som heter "Halva energin - hela välfärden". Sweco har på uppdrag av Naturskyddsföreningen gjort en rapport som visar att det går att halvera energianvändning till 2030.

Det är högintressant och jätteviktigt det här med energieffektivisering. Om vi skulle kunna minska vår energiförbrukning skulle vår miljöpåverkan minska och vi skulle inte ständigt behöva bygga ut vårt energisystem. En del av åtgärderna ligger några år framåt i tiden. Det gäller till exempel att byta ut vår energislösande bilflotta mot el(hybrid)bilar. Enbart det skulle spara tiotals TWh. Det tar väl sådär 20 år att byta alla våra personbilar och därför är det dags att börja denna övergång så snart el(hybrid)bilarna inom kort kommer ut på allvar på marknaden.

Andra åtgärder kan vi göra redan idag. Det gäller varvtalsreglering av motorer i industrin, användning av lågenergilampor, bygga bostäder som använder mindre energi, minska standbyförbrukning etc. Man kan undra varför det inte går snabbare framåt med dessa åtgärder.

Standbyförluster är de energiförluster som uppstår när apparater inte används. Det gäller till exempel TV, digitalbox, DVD, video, stereo, dator, laddare till mobiltelefon och trådlös telefon etc. Detta är ett rent och skärt energislöseri. När det gäller standby är nya lagar om ekodesign på gång inom EU. Lagen om ekodesign började gälla i Sverige den 1 maj 2008. Ett år efter införandet av de nya lagarna ska energiförbrukningen för en produkt i så kallat off mode och i standbyförbrukning inte överskrida 1,0 Watt. Fyra år efter införandet ska gränserna vara 0,5 Watt för off mode och standby. För specialfunktioner föreslås högre värden tillåtas. Man räknade med att standbyförluster uppgick till 45 TWh inom EU år 2005. Med de nya lagarna förväntas man spara 35 TWh/år vid 2020.
I Sverige beräknar man med att standbyslöseriet står för 5-10% av hushållens elförbrukning och att standbyslöseriet ligger någonstans mellan 0,8 och 1,6 TWh/år enligt Energimyndigheten. Vi slösar alltså bort ungefär lika mycket som hela den svenska vindkraftproduktionen, som 2007 var 1,4 TWh. Energimyndigheten bedömer att det borde vara möjligt att halvera standbyförlusterna bara genom att stänga av ordentligt eftersom mycket av standbyförlusterna sker på natten. Här är ett enkelt förslag på hur du själv kan bidra till att minska standbyslöseriet. Skaffa ett grenuttag som har en gemensam avstängning för alla apparater som är kopplade till grenuttaget. Anslut TV, digitalbox, DVD, video till detta grenuttag och stäng av grenuttaget varje kväll!


Cirkulationspumpen till golvvärmen kan vara en energislösare. Foto: Bengt Stridh

I vårt eget hus upptäckte jag ett helt onödigt och oväntat energislöseri ifjol sommar när det gäller vårt golvvärmesystem. Det visade sig att cirkulationspumpen till den vattenburna golvvärmen stod och gick dygnet runt utan att golvvärmen behövdes. I vårt solfångarsystem går cirkulationspumpen bara när den behövs så jag hade inte väntat mig detta. Cirkulationspumpens effekt i denna tomgång var 40 W, vilket gav en energiförbrukning på 24*40 = 960 Wh/dygn vilket vi kan avrunda till 1 kWh/dygn. Jag frågade vår rörmokare om det var OK att stänga av pumpen sommartid. Den idén gillade han inte eftersom han menade att det då fanns en risk för att pumpen inte skulle starta när den skulle sättas igång på hösten. Jag satte därför ett tidur på cirkulationspump så att den gick 15 minuter per dag istället under sommaren och om vi antar att cirkulationspumpen inte behövs under ca 3 månader per år sparar vi därmed ca 90 kWh/år på denna superenkla åtgärd. Jag vet inte hur många golvvärmesystem det finns i Sverige av denna typ. Antag att det är 100 000. Det skulle i sådana fall betyda en möjlig årlig besparing på ca 9 GWh och ca 12,6 miljoner kr, antaget att den rörliga delen av elpriset är 1,4 kr/kWh. Det som är lite för den enskilde blir alltså raskt stora siffror när man tittar på helheten.

Har du egna exempel på saker du gjort för att spara energi hemma hos dig? Berätta då gärna om dem genom att göra en kommentar till denna krönika!

  

Källor

Energimyndigheten;

Ny lag om ekodesign

Mätningar av hushållsel- ännu mer slutspurt. Peter Bennich

Av Bengt Stridh, viivilla.se oktober -08

Du är inloggad som Logga ut Uppdatera dina uppgifter

Kommentera artikeln

Skicka
Bengt tipsade 2008-11-19 23:05
Anmäl

Kul att höra om ditt system utan cirkulationspump! Hur är det konstruerat? Vet inte i detalj hur ditt ventilationssystem ser ut. Min kommentar blir därför generell. Om man med självdrag ventilerar ut varm luft utan någon energiåtervinning förlorar man förvånansvärt mycket energi den vägen. Om vi antar att vi i medel har 20 grader inomhus i vårt hus och att årsmedeltemperaturen är 6 grader i Västerås, då blir temperaturskillnaden i medel 14 grader. Vi har ett luftflöde på 64 l/s i frånluften (minimum ska vara 0,35 l/s och m2 boarea = 59 l/s i vårt hus). Värmekapacitivitet i luft är 1000 J/kgK och densiteten för luft är 1,2 kg/m3, vilket betyder att energiinnehållet i frånluften är 14 K*0,064 m3/s*1,2 kg/m3*1000 J/kgK = 1075 W (J/s). Ett år har 8760 timmar vilket gör att energin som skulle ventileras ut utan återvinning under ett år är 8760 h *1075 W= 9419 kWh. Vårt FTX-aggregat återvinner 80% av denna energi = 80%*9419 kWh/år = 7535 kWh/år. Vid drift drar de två fläktmotorerna i FTX-aggregatet 140 W tillsammans vilket ger en årlig energiförbrukning på 1226 kWh, vilket gör att vi netto sparar 7535-1126 = 6309 kWh/år. Två gånger per år ska filtren för frånlufts- och tilluftskanalen bytas. Filtren kostade totalt 1862 kr under 2007. Med en elkostnad på ca 1 kr/kWh under 2007, blev det en nettovinst på 6309-1862 = 4446 kr under 2007. FTX = styrd frånluft (F), styrd tilluft (T) och värmeväxlare (X).

Citera
Bengt tipsade 2008-11-19 22:21
Anmäl

Ja, vår cirkulationspump har varvtalsreglering. I manualen står ”Pumpens lyfthöjd ändras under drift enligt principen: ’proportionell tryckreglering’. Vid denna regleringstyp justeras pumpens kapacitet och därmed effektbehovet efter det aktuella vätskebehovet”. Alltså adaptiv reglering (automatisk anpassning efter driftförhållandena). Pumpen kan även ställas in med fast effekt i tre olika lägen (min, medel, max). Enligt mina mätningar drog pumpen 41 W under tre veckor i juli ifjol, då golvvärmen inte var på. Från 15/2 till 11/3 ifjol var medeleffekten 53 W. Jag har inte mätt effekten då det varit kallt ute, men då borde den ligga nära max mest hela tiden antar jag. Enligt märkskylten drar pumpen som mest 80 W. Hur mycket sparar vi på att ha en varvtalsreglerad pump istället för en med fast effekt? Här är ett grovt överslag. Antag att snitteffekten när pumpen behövs är 50-60 W (uppskattat värde) och att pumpen behövs 265 dagar per år. Antag att alternativet hade varit en pump med 80 W fast effekt. Besparingen blir på 265 * 24 * (80-(50-60))/1000 = 127-191 kWh/år. Genom att sätta en timer på pumpen under de övriga 100 dagarna sparar vi ytterligare 100 kWh/år. Om man sparar något i värmekostnad med varvtalsreglering kan jag inte bedöma. Det känns som ett komplext problem med många variabler att ta hänsyn till. Varvtalsreglering av motorer i industrin skulle kunna spara ett antal TWh/år i Sverige eftersom många motorer går på onödigt hög effekt helt i onödan.

Citera
Arne G. tipsade 2008-11-17 22:04
Anmäl

Hej Bengt! Sökte på internet igår kväll om cirkulationspumpar, och fann då att en tillverkare kommit ut med varvtalsreglerade pumpar. De skulle vara mycket bättre än pumpar med fast varvtal sades det, och bättre än 1-2-3-pumpar (är det tre fasta varvtal eller vad?). Tillverkaren hade kalkyler som visade på pumpens låga energiförbrukning (A resp. D för de med fast varvtal). En modell hade en slags adaptiv (?) reglering som anpassade varvtalet efter värmebehovet, och det är just en sådan som du har på din bild! Men din timerstyrning tar ju ner pumpens energiförbrukning ytterligare. Den som har en pump med fast varvtal kan alltså spara ännu mer energi genom att stänga av pumpen sommartid, men starta den då och då för att den inte skall fastna. Vad jag dock saknar är beräkningar på hur mycket man kan spara i värmekostnad genom att ha en bra (varvtalsreglerad) cirkulationspump. Var kan man hitta sådana kalkyler? (Jag har ställt en liknande fråga till Expertpanelen i denna tidning).

Citera
Hans B tipsade 2008-11-14 14:49
Anmäl

Vi byggde en ny villa på 180m2 i två plan 1990. Min ide var att ha ett hus som kunde klara elavbrott mycket långa perioder och att inte använda onödig driftsenergi. Vi byggde då ett vedeldat värmesystem med accumulatortank och självcirkulation utan cirkulationspump. Ett system som fungerat i snart 20 år utan minsta problem och när vi har haft elavbrott så har värmen fungerat perfekt ändå. Dessutom ventilationen eftersom vi byggde med självdragsventilation som också fungerar utmärkt. Två exempel på gammal beprövad teknik hur man kan minska energiförbrukningen för husets drift.

Citera
Bengt tipsade 2008-11-09 16:22
Anmäl

Intressant kommentar. Det finns en skillnad mellan stand-by och utomhusbelysning som man inte bör glömma bort. Jag ser det som att stand-by är ett rent energislöseri. Den energin gör ingen som helst nytta och därför är det väsentligt att få bort detta slöseri. När det gäller belysning så gör den vanligen en viss nytta. Inne i huset är belysning nödvändig. Utomhus är den inte alltid helt nödvändig, men det kan ändå bidra till en viss trevnad och jag kan förstå de som sätter upp belysning utomhus. Det man kan tänka på är att välja en energisnål belysning. Lysdiodlampor har mycket låg energiförbrukning. Man kan också ha ett tidur som släcker belysningen när man ligger och sover och man kan ha ett skymningsrelä som gör att belysningen tänds först när det blir mörkt och släcks när det blir ljust. När vi lät bygga en stentrappa upp till vårt hus satte vi markbelysning i de tre plana partierna. Vi bor ute på landet och här är det kolsvart i omgivningen. Det skulle därför vara riskfyllt att gå i trappan utan belysning. Det blev totalt sex lampor i trappan. Vi valde 12 Volt diodbelysning som är otroligt energisnål. Vardera lampa drar bara 3 W. Det betyder att de sex lamporna bara drar 18 W tillsammans.

Citera
CE tipsade 2008-11-03 09:44
Anmäl

Hej, Det är både klokt och vettigt att se över all apparatur i hemmet som står i standby-läge. Men jag tycker att samma diskussion går att applicera på all denna belysning vi uppmanas skaffa inför den mörka årstiden. Är det verkligen vettigt att i samma andetag som man ber konsumenterna stänga av standby uppmana dem till att belysa husfasader och träd under vintern?

Citera
6 of 6 comments
annons

hitta en leverantör

Se fler leverantörer
annons

Jämförelsetjänster

Att hålla i pengarna är inte alltid så lätt. Här kan du via Compricer jämföra olika elbolag, bredbandsleverantörer, bolåneinstitut med mera.

Jämför räntor
Jämför bolån
Jämför elpriser
Jämför mobilt bredband
Jämför villaförsäkringar

Se fler jämförelsetjänster!


annons
Byggsatser för det mesta!

Vi på Lundqvist Trävaru tillverkar monteringsfärdiga byggsatser för garage, carport, fritidshus m.m. Tack vare vårt modulsystem blir det både enkelt och prisvärt att bygga!

BAXI – SVANMÄRKTA VEDPANNOR

Värm ditt hus för 5000 kr per år Spendera 5 minuter om dagen i pannrummet på vintern och 5 minuter per vecka på sommaren. Detta ger härlig, förnyelsebar och miljövänlig värme och rikligt med varmvatten. Kan detta verkligen stämma? Testa oss!

Smarta dörrar och portar

Teckentrup är en av Europas största tillverkare av portar och dörrar. Du hittar återförsäljare och allt du behöver veta om vårt sortiment på www.teckentrup.se Teckentrup – Deutsche Qualität.

SANICOMPACT Pro ECO

Sanicompact Pro ECO är en smart nyhet från SANIFLO AB. Vår nya wc-modell har dubbelspolning, 1,8 eller 3 liter. Inbyggd malpump, modern design med fokus på ekonomi och komfort.

annons

Quiz - Testa dina kunnskaper Forum - Ge oss dina tips Nyhetsbrev - Få våra senaste tips Auktion - Lägg ett bud och fynda älja huset? Hitta en mäklare med Vi i Villa
annons
annons
annons
annons

annons

Vi i villa finns även i Danmark, Norge och Finland