Personliga krukor i betong

Share 
1 röst(er)

Att gjuta sina egna krukor i betong är enkelt, roligt och billigt. Betong är dessutom ett lättarbetat och beständigt material.

Att gjuta sina egna krukor i betong är enkelt, roligt och billigt. Betong är dessutom ett lättarbetat och beständigt material, och att det är grått och lite "rått" till sitt utseende, gör bara blomsterprakten än mer framträdande.

Här är krukorna målade med vattenbaserad vit grundfärg som blandats med oxidsvart pigment. Den gråblå nyansen står fint mot rosa krysantemum och rödbladig revsuga.

Så här gör du:
1. Skopa över den torra betongen i hinken. Tillsätt vatten, lite i taget, och rör om. Eftersom betong är ganska tungt att blanda, är det lättast att göra flera små satser. En halv plasthink i taget är hanterligt.
När massan är som en tjock, blöt men formbar gröt, är konsistensen rätt. Prova att dra med spaden genom betongen, massan ska då stanna i två delar.

2. Häll cirka 2 cm tjockt lager betong i botten på den största krukan. Skär till en vinkork och tryck ned där dräneringshålet ska vara.

3. Ställ den mindre krukan i den större och fyll den med sten eller sand så den står stadigt (skiss 1).

4. Fyll mellanrummet med betong. Packa till med spaden eller handen så att det inte blir några luftfickor.

5. Täck ordentligt med plastpåse och låt stå ett par dagar. Spola av hinkar och redskap innan betongen bränner fast.

6. Bräck bort plastkrukorna med en mejsel och slå ut korken (skiss 2 och 3)

7. Låt betongkrukan stå kvar under plastpåsen de närmaste dagarna. Lyft på plasten och duscha ibland.

8. Måla eventuellt krukorna med vattenlöslig v-slip, blandad med färgpigment. Färgen ska vara tunnflytande, då sugs den upp av betongen.

9. Duscha krukan då och då de första dygnen.

TÄNK PÅ ATT:
Betong är frätande. Använd gummihandskar, skydda ögonen och använd munskydd så att du inte andas in den torra betongen som ryker när man häller upp den.
Det är lätt att spilla när man gjuter, håll till utomhus och gjut på en stor kartong eller masonitskiva.





Text, foto och illustrationer: Malena Skote, Viv nr 3/2001

Av Malena Skote

Du är inloggad som Logga ut Uppdatera dina uppgifter

Kommentera artikeln

Skicka
annons

hitta en leverantör

Se fler leverantörer
annons:
annons

Jämförelsetjänster

Att hålla i pengarna är inte alltid så lätt. Här kan du via Compricer jämföra olika elbolag, bredbandsleverantörer, bolåneinstitut med mera.

Jämför räntor
Jämför bolån
Jämför elpriser
Jämför mobilt bredband
Jämför villaförsäkringar

Se fler jämförelsetjänster!

Läs våra villabloggare!

Villabloggarna består av vanliga och ovanliga vardagshjältar som skapar sina husdrömmar och fixar sin villavardag

 


Bengts villablogg - om solceller och energi


Kabusabo villablogg - storstadsflytt till landsbygd


Elins villablogg - inrednings- och fotointresserad


Angelicas villablogg - att bo i ett kråkslott


Hillas villablogg - gammalt timmerhus i ny outfit


Söderomsjöns villablogg – drömmar och renovering


annons
Försommarkampanj 2 maj – 1 juni

Välj fritt ur hela Willab Gardens sortiment direkt i våra butiker i Bromma och Båstad eller i vår webshop! Handla för mer än 39 000:- och få en rostfri Garden Grill (värde 6 375kr) utan extra kostnad!

Växthus från skånska Byggvaror

Ta klivet in i ditt eget växthus och känn dofterna från de grönsaker, kryddor och blommor som växer där. Du kan också passa på att skapa din egen fikahörna för att kunna njuta av naturen och odlingen hela sommaren. Odling och avkoppling hänger ihop.

Sommarens grill

"Grilla direkt och indirekt på marknadens snyggaste grillar! Utsedd till USAs bästa grill av 10 000 kockar. Högsta kvalitet och mycket lätta att rengöra!

Mullbanken-kompostsystem

Köp en snygg knuttimrad kompost i sommar som pryder sin plats i trädgården. Lätta att montera, stabil och hållbar konstruktion. Välj bland hushålls-, latrin- och trädgårdskomposter. Svenskt hantverk!

annons

Quiz - Testa dina kunnskaper Forum - Ge oss dina tips Nyhetsbrev - Få våra senaste tips Auktion - Lägg ett bud och fynda älja huset? Hitta en mäklare med Vi i Villa
annons
annons
annons
annons

annons

Vi i villa finns även i Danmark, Norge och Finland