Proffsens kök - Kockens kök

Share 
0 röst(er)

Hur tänker en kock när han ska inreda ett nytt kök? Jo, att många ska få plats att laga mat, att det ska vara snyggt och att köksmaskinerna ska hålla hög kvalitet.

Generösa ytor för vardag och fest. Kring bordet får 12 gäster plats utan problem. I vardagen fungerar bordet som pysselhörna för barnen. De röda skåpsluckorna döljer glas och porslin.
Generösa ytor för vardag och fest. Kring bordet får 12 gäster plats utan problem. I vardagen fungerar bordet som pysselhörna för barnen. De röda skåpsluckorna döljer glas och porslin.
För att vara en person som gillar långkok så gick Alex Magnussons köksrenovering i en hiskelig fart. Rena snabbmatsfarten. På tre veckor lyckades han dra igenom en fullständig renovering - inklusive rivning av det gamla köket. Man undrar hur det är möjligt?

- Jag låg på hela tiden och samordnade hantverkarna, säger Alex.

Köket blev klart precis när det skulle. Med tanke på att planerat slutdatum var den 23 december förstår man pressen att bli klar i tid.


Maskinpark. Vinkyl och kaffemaskin är måsten i kockens kök. Satsa på bra märken, råder Alex.

Två kylar. Men bara frysfack. – Vi förvarar bara is, glass och brännvin i frysen. Vi satsar på färska råvaror så långt som möjligt, säger Alex.

Bredd. Här i diskhon från Blanco Steelart på 80 cm finns gott om plats för diskning. Blandare från SMEG.

Matlagning med gästerna. Alex delar kök och liv med Anna och tillsammans har de två små döttrar.
-Vi ville absolut ha ett öppet kök. Det är här vi är mest. Vardag som fest. Med tanke på Alex yrke involveras alltid våra gäster i matlagningen, säger Anna.

Därför finns här generösa arbetsbänkar i svart matt granit med gott om plats för köksarbete: En kan stå vid den rejäla spisen, samtidigt som en annan sköljer grönsaker och en tredje hackar lök. Spisen är en induktionshäll och bredvid den finns en bred ho, 80 centimeter. Den klarar ugnsplåtarna från den 90 centimeter breda ugnen från Gaggenau. Köket är dessutom utrustat med en superfläkt från Gaggenau.
-Ska man satsa på bara en sak i ett kök så är det fläkten. Gärna en med överkapacitet, råder Alex.


Långkok. Mat ska ta tid att laga. Familjen Magnusson snittar på 45 minuter för tillagning av vardagsmiddagarna.

Lugn bas. Trägolvet i köket är lackat och väggarna är målade med trekomponentslack. Köksluckorna är vita i högblankt som gör dem lätta att hålla rena.
-Jag gillar att basen i köket är rätt neutral och klassisk - man tröttnar inte på ett vitt kök . Utsmyckning tillkommer ändå i form av gardiner och grejor man har och så förstås alla råvaror som man jobbar med. Det känns viktigt att basen är lugn, säger Anna.

Men det finns många färgklickar i detta kök. På en vägg hänger en färgsprakande tavla som ger hela köket karaktär. Den kommer från Jamaica - köpt för länge sedan av Annas farfar. De rödlackade skåpsluckorna vid matbordet bildar en läcker fondvägg och fungerar som smart förvaring av glas och porslin.


 

Kocken Alex Magnusson

Yrke: Kock - och entreprenör. Driver Aptit Stockholm
Bor: I hus från 1982
Familj: Hustrun Anna, döttrarna Maya och Kajsa 6 respektive 4år.
Bästa tipset: Lägg pengarna på bra maskiner som håller länge.

Alex 5 favoriter i köket:

  • Fläkten - se till att du har bra tryck i den, gärna överkapacitet.
  • Bred ugn, 90 cm.
  • Induktionshäll.
  • Diskho, 80 cm - perfekt att diska ugnsplåtarna i.
  • Vinkyl.

 

Söker du köpinformation, klicka här för att komma till Vi i Villas Köpguide!
Söker du hantverkare, klicka här för att komma till Vi i Villas hantverksguide!

Av Camilla von Otter, Foto Magnus Selander, ViV nr 1/2008

Du är inloggad som Logga ut Uppdatera dina uppgifter

Kommentera artikeln

Skicka
Lotta tipsade 2008-05-11 10:51
Anmäl

Är det inte opraktiskt att ha dem placerade mitt för varandra, det traditionella är ju nästan brevid varandra??

Citera
1 of 1 comments
annons

hitta en leverantör

Se fler leverantörer
annons:
annons

Jämförelsetjänster

Att hålla i pengarna är inte alltid så lätt. Här kan du via Compricer jämföra olika elbolag, bredbandsleverantörer, bolåneinstitut med mera.

Jämför räntor
Jämför bolån
Jämför elpriser
Jämför mobilt bredband
Jämför villaförsäkringar

Se fler jämförelsetjänster!

Läs våra villabloggare!

Villabloggarna består av vanliga och ovanliga vardagshjältar som skapar sina husdrömmar och fixar sin villavardag

 


Bengts villablogg - om solceller och energi


Kabusabo villablogg - storstadsflytt till landsbygd


Elins villablogg - inrednings- och fotointresserad


Angelicas villablogg - att bo i ett kråkslott


Hillas villablogg - gammalt timmerhus i ny outfit


Söderomsjöns villablogg – drömmar och renovering


annons
BRYGGSTEGE I ALUMINIUM

MED 4 STEG 899 SEK eller från 26 SEK/mån (Andra längder 2 till 9 steg)

AB ByggMiTo

Förvandla ditt badrum till nytt och fräscht spa. Våtrumscertifierade och noggranna plattsättare. Utnyttja ROT-avdraget och spara 50% av arbetskostnaden. Vi arbetar i hela Jönköpings län.

TÄNK LÄNGRE

NÄR DU VÄLJER INREDNING TILL KÖK, BADRUM OCH TVÄTTSTUGA från Vedum bidrar du till ett hållbart samhälle. Alla våra köksstommar, laminatskivor och flera luckor är Svanenmärkta.

Vilket pris passar dig?

Alla kök är olika. Spännvidden kan tyckas stor, trots att köken vid första anblicken kan uppfattas som ”närmast identiska”. Titta närmar på våra prisexempel så förstår du vad vi menar.

annons

Quiz - Testa dina kunnskaper Forum - Ge oss dina tips Nyhetsbrev - Få våra senaste tips Auktion - Lägg ett bud och fynda älja huset? Hitta en mäklare med Vi i Villa
annons
annons
annons
annons

annons

Vi i villa finns även i Danmark, Norge och Finland