annons
annons

Lätt att inreda rätt

Share 
0 röst(er)

Vill du förnya hemma, men känner dig osäker på hur du ska göra för att skapa en trendig miljö? Var inte det - allt är rätt!

Trä, retro, personligt och återvunnet, då är du i hamn om du vill inreda trendigt. Foto August Eriksson, Stockholmsmässans entré.
Trä, retro, personligt och återvunnet, då är du i hamn om du vill inreda trendigt. Foto August Eriksson, Stockholmsmässans entré.
- Det är en befriande inredningstrend som råder, konstaterar Tina Björeman, presskontakt på Ikea.

- Vad som gäller, och som varit inne ganska länge nu, är att inreda personligt. Det finns egentligen inget som är rätt eller fel. Vill du att ditt hem ska kännas modernt och rätt i tiden, låt det spegla den du verkligen är, på insidan. Gillar du exempelvis att resa kan du gärna göra små installationer av reseminnen eller förstora upp semesterbilderna till tavlor, hemmet ska ge svar på vem du är. Att använda sig av gamla möbler som har patina och en historia är också ett sätt att visa vem du är och var du kommer ifrån.


Antikbetsat köksbord i massiv furu, "Stornäs" nyhet på Ikea för 2 895 kr.

Inred med rent samvete

Just nu pågår även en retrotrend med 70-talet i fokus, vilken återigen lyfter fram furu i rampljuset.

- Men det är inget vi satsar extra på, säger Tina Björeman. Ikea har alltid haft mycket trä i sitt sortiment och de här trenderna återkommer med jämna mellanrum.

Finns det då ingenting som är "förbjudet"?

- Jo, säger Tina Björeman, efter en stund funderande. Att inte ha ett schysst samvete, att köpa trämöbler från icke-certiferade regnskogar till exempel, det är inte okej idag.

På Hem & Villamässan i oktober kunde man också tydligt se att bevis på att det numera är helt rätt med återanvänt, begagnat och slitet, numera med den lite trendigare etiketten "vintage". För första gången fanns till exempel Myrorna med bland utställarna och flera företag som återanvänder och gör fantasifulla skapelser av gamla möbler fanns representerade. Temat för mässan var annars "Trä", ett material Svenska Moderådets vd, Lotta Ahlvar, lyfte fram i sin stora konceptutställning vid entrén.

- Trä är ett fantastiskt material. Man kan göra nästan vad som helst med det, vi har mycket av det i vårt land och det är miljövänligt. Vill du vara trendig så inreder du ditt hem med trä, det får gärna se ut som att skogen klivit in i ditt hem, rent bokstavligen.


Trendexperten Lotta Ahlvar, vd för Svenska Moderådet, vill lyfta fram trä som ett inredningsmaterial i tiden.

Naturligt, onaturligt eller både och

Lotta Ahlvar håller med om att det mesta är tillåtet idag, men att det drar åt två håll, särskilt ute i Europa. Antingen väljer man det naturliga med återanvänt, trä, surdeg och handarbete, eller så går man till andra änden, med det skruvade onaturliga, som exempelvis Lady Gaga.

- Många designers, både i Sverige och utomlands, kombinerar de två ytterligheterna. Man lånar former och material från naturen, men målar dem i helt andra färger eller utrustar dem med den senast tekniken. Det är verkligen helt fritt fram att ställa mormors gamla rosmönstrade kretongsoffa framför plasmaskärmen.

Men det som många upplever som ett härligt fritt och generöst inredningsmode, kan för somliga kännas knepigt. Är man osäker och kanske inte har något utpräglat intresse, eller består av en brokig familj med spretiga personligheter, kan det vara svårt att få ihop en harmonisk helhet. Lösningen kan vara att låta rummen faktiskt få ha helt olika karaktär, men att knyta samman det hela exempelvis med genomgående likadana golv eller en färg som återkommer. Eller så struntar man helt enkelt i hur det ser ut, och visar därmed att man är en person som har andra intressen i livet än heminredning.


Inredarna Susanna Zacke och Sania Hedengrens monter på Hem & Villamässan i Älvsjö var verkligen en lustfull lek med handarbetstrenden.

En kul lek med naturnära former, trä och ny LED-teknik är de svampliknande lamporna "Wood" av Fredrik Mattson, Zero. Pris cirka 4 900 kr.

Loppis, second hand och begagnat är hett som aldrig förr.

Av Susann Gson Engqvist, viivilla.se december 2010

Du är inloggad som Logga ut Uppdatera dina uppgifter

Kommentera artikeln

Skicka
annons

hitta en leverantör

Se fler leverantörer
annons

Hitta din leverantör

Läs våra villabloggare!

Villabloggarna består av vanliga och ovanliga vardagshjältar som skapar sina husdrömmar och fixar sin villavardag.


Bengts villablogg - om solceller och energi


Funkisfabriken villablogg – drivhus för växande verksamheter


Angelicas villablogg - att bo i ett kråkslott


Mats villablogg - om villalivets vardagsliv


Gunnels villablogg – bygga nytt vid 60+


Emelies villablogg
- livet i ett stort grönt hus

Alla våra villabloggare hittar du på blogg.viivilla.se! 

Läs även våra partnerbloggar!


annons
TÄNK LÄNGRE

NÄR DU VÄLJER INREDNING TILL KÖK, BADRUM OCH TVÄTTSTUGA från Vedum bidrar du till ett hållbart samhälle. Alla våra köksstommar, laminatskivor och flera luckor är Svanenmärkta.

Försäkra dig om ett tryggt boende

Värdet på ditt hem förändras med tiden. Därför är det bra att se över försäkringsskyddet för huset lite då och då. Vi på Länsförsäkringar hjälper dig så att du slipper obehagliga överraskningar.

Svedbergs i Dalstorp AB

Hos oss hittar du hela badrummet, samtliga detaljer som gör upplevelsen komplett. Möbler, Bad, Badrumsbastu, Dusch, WC och Tillbehör. Planera ditt eget badrum på vår hemsida - med inspiration och praktiska tips.

Ett golv att växa med!

Känslan i ett massivt trägolv är oslagbar. Lättskött golv i massiv furu, ek eller ask. En genuin känsla och ett miljövänligt val!

Läs mer på www.dalafloda.com

annons
annons
annons
annons
annons
annons

Jämförelsetjänster

Att hålla i pengarna är inte alltid så lätt. Här kan du via Compricer jämföra olika elbolag, bredbandsleverantörer, bolåneinstitut med mera.

Jämför räntor
Jämför bolån
Jämför elpriser
Jämför mobilt bredband
Jämför villaförsäkringar

Se fler jämförelsetjänster!

annons
annons
annons

Vi i villa finns även i Danmark, Norge och Finland