A n n o n s
tisdag 23 januari 2007
Betyg:4,0

Fräscha upp tvättstugan!

Rent och torrt! Och naturligtvis praktiskt och trevligt. Här får du goda råd om vad du ska tänka på när det är dags att modernisera tvättstugan.

Fräscha upp din tvättstuga!

Rejäla ytor och ordentligt med förvaring. Det är vad en tvättstuga behöver.
Golvet, portskiffer med golvvärme. Skåpen heter Ärlig och kommer från
Ikea. Tvättmaskin och torktumlare, Miele Novotronic. Korgar och handdukar
från Åhlens. Dammsugare, Electrolux Ergorapido.

En tvättstuga har många likheter med köket fast är kanske lite oftare bortglömd ifråga om genomtänkta lösningar. Men en modern väl fungerande tvättstuga är lite av en hemlig dröm hos de flesta.
Här visar vi är en tvättstuga som har fått ett riktigt lyft. Husägarna är en sportig barnfamilj med hund – alltså mycket tvätt och många saker. Lösningen blev en tvättstuga kombinerad med dusch och med ordentliga förvaringsutrymmen.

– Primärt var anledningen till renoveringen att installera bergvärme och ersätta den fossileldade värmepannan. Den tidigare standarden i tvättstugan och grovkällaren var undermålig, berättar Cecilia. Duschen var trasig så det ville vi också passa på att ordna.

– Stor bänkyta var verkligen något jag saknade i den gamla tvättstugan. Vi satte även in nytt fönster (tidigare var det två små), men på detta sätt fick vi mer ljusinsläpp och vippfönster kan man så lätt öppna för att vädra ut.

Före renoveringen.Ritning.

Allt i ett
Under renoveringens gång konstaterades läckande rör samt fel på en elkabel. Det var bara att bila upp alla golv, byta alla vvs- och elinstallationer i hela bottenvåningen. Man konstaterade också att fuktnivån var för hög och därför valde man att installera ett fläktsystem. Dessutom byggdes ett luftat utrymme mellan yttervägg och innervägg.

– Vi går ofta in rakt från garaget med smutsiga sportkläder, ridkläder och en smutsig hund. Dumpar allt på plats och kliver in i duschen. Det fungerar fantastiskt. Golvet är varmt och trivselfaktorn hög tycker vi själva. Och vi har fått massor av plats. Här finns all förvaring av familjens olika fritidsgrejer och bakom skjutdörrarna är det ordentligt med plats för lakan och handdukar.

Har du lyckan att ha en stor tvättstuga? Passa på att ge plats för kläder också. Garderobsinredning från Elfa. Skjutdörrar KA Design.Smarta utdragbara lådor. Här finns bra med plats för husets alla rengöringsmedel. Skåpinredning Ärlig från Ikea. Bänkskiva från Ikea.

Säkert våtrum

- Tänk på att vid en renovering av våtrum dokumentera hur tätskikten är utförda och vilka material som använts. Plastmatta som tätskikt under klinker, plastmatta som tät- och ytskikt eller vätskebaserat tätskikt under klinker. Spara tätskiktsleverantörens monteringsanvisning samt entreprenörens kvalitetsintyg. Detta är mycket viktigt vid eventuell försäkringsskada eller vid en framtida försäljning.

- Oavsett val av ytskikt ska man tänka på att våtrum, enligt Boverkets byggregler (BBR –06), ska ha ett vattentätt skikt om de utsätts för vattenspolning och angränsande byggnadsdelar inte tål fukt. Golv och väggar ska enligt leverantörens monteringsanvisningar förses med ett vattentätt skikt före plattsättningen. 

- Arbetet bör utföras av auktoriserade/behöriga företag enligt AB Svensk Våtrumskontroll, GVK eller enligt Byggkeramikrådet. Behöriga företag finns på organisationernas hemsidor: www.gvk.se och www.bkr.se. Kontrollera att den som gör jobbet kan visa upp giltigt behörighetsbevis.

- Observera att i källare och vid platta på mark i äldre hus finns risk för tillskjutande fukt. Om golv, och i vissa fall även vägg, har tillskjutande fukt ska normalt tätskikt inte appliceras!


4 smarta tips

1. Satsa på bra förvaring. Precis som i köket funkar lådförvaring bäst. Det är lättöverskådligt och lätt att komma åt.

2. Stora arbetsytor. För att vika tvätt och sortera. Allt arbete som sker i arbetsvänlig höjd är bra för rygg och humör.

3. Lättstädat. Runt den rena tvätten vill man ha det rent! Välj golv som är tåliga och lätta att hålla rena.

4. Torrt. Tvättstugan är ett våtutrymme och för dessa gäller specifika regler och råd. Följ dem så slipper du problem med fukt längre fram i tiden.


Av Elisabet Broomé, Foto Magnus Selander, ViV nr 1/2007


Annons

Betygsätt: Dålig
Bra Ok
Stäng

Ny kommentar

Kommentera

Annons

Ultra Excellent Quick garageportsöppnare, som öppnar garageporten dubbelt så snabbt som traditionella öppnare - endast 7-8 sekunder för en normalhög port.
Läs mer
Sanicompact Pro ECO är en smart nyhet från SANIFLO AB. Vår nya wc-modell har dubbelspolning, 1,8 eller 3 liter. Inbyggd malpump, modern design med fokus på ekonomi och komfort.
Läs mer här
Sanyo CO2 ECO med naturligt CO2-köldmedium, är särskilt framtagen för den svenska marknaden. Med sin innovativa, miljövänliga teknik och suveräna värmeekonomi är den idealisk för små och stora hus.
Läs mer här
Bygga utekök vid grillen eller byta till nya köksluckor? Just nu kan Vi i Villa och GE Money Bank erbjuda dig Mitt Lån med ränta från 4.45 %. Du behöver inte lämna någon säkerhet och du bestämmer så klart själv vad du ska använda pengarna till.
Läs mer

Sponsrade sökresultat

Annons

Annons