Designa ditt eget duschdraperi

Share 
1 röst(er)

Har du svårt att hitta det perfekta duschdraperiet till badrummet? Designa ditt eget duschdraperi.

 

Med en stänksäker baksida av billigt, genomskinligt duschdraperi kan favorittyget bli ett personligt duschdraperi du är ensam om.

Om du har en ovanlig färgsättning i ditt badrum, eller helt enkelt tycker att det är trist med ett vanligt standarddraperi - designa ditt eget! Med baksida av ett billigt genomskinligt plastdraperi - endast 15 kronor på Ikea - får du både stänkskydd och kan välja tyg nästan utskillningslöst. Det är klart, ett sidendraperi kanske inte är att rekommendera, men allt som ändå tål lite vatten fungerar.

Har du aldrig provat att göra hål med öljetter rekommederar jag att du provar en eller två innan du ger dig på originaltyget, det kan var lite pilligt att få det snyggt. Plastdraperiet från Ikea är 150 centimeter brett, tänk på att ditt tyg måste vara minst cirka 5 cm bredare om du ska kunna vika ut plast som skydd på sidorna också. Lycka till!

Detta behöver du:
Tyg, ungefär 2,5 meter på cirka 130 bredd bredd.
Jag har använt en färdigsydd gardinlängd från Hemtex, 250x130 cm, 499 kronor.
Plastdraperi från ikea,15 kronor.
Set med öljetter, 10 stycken, cirka 110 kronor.
Sytråd, tejp/nålar, penna, hammare. 

Gör så här för att designa ditt eget duschdraperi:
1. Börja med att tejpa/nåla fast plastdraperiets överdel (där hålen för draperikrokarna sitter alltså) på baksidan av tyget.

2. Rita igenom hålen i plastdraperiet och markera för öljetthålen på tyget. Kontrollera att de kommer på samma höjd.

3. Banka fast öljetterna enligt anvisningarna på förpackningen. Prova gärna först på ett tyg vid sidan om så att du får in tekniken.

4. Sy ihop tyget och plastdraperiet upptill. Syr du på maskin blir det bäst om du har stor steglängd Var stadig på hand, plasten glider lätt.

 

5. Klipp plastdraperiet och tyget till önskad längd. Låt plasten vara cirka 5 cm längre än tyget för avrinningens skull. Fålla tyget.

6. För att skydda kanterna på tyget bör du vika ut överskottet av plasten på sidorna och sy eller limma fast med osynligt textillim.


Idé, text och foto Susann Gson Engqvist, ViV nr 2/2005

Av Susann Gson Engqvist

Du är inloggad som Logga ut Uppdatera dina uppgifter

Kommentera artikeln

Skicka
annons

hitta en leverantör

Se fler leverantörer
annons:
annons

Shoppa inredning!

Hitta dina inredningsfavoriter i Sveriges största Designmarknad!

Härligt färgsprakande dekorativ kudde. Köp här!

Få vårkänslor! Disktrasa med vackra tulpaner. Köp här!

Shoppa här!


Jämförelsetjänster

Att hålla i pengarna är inte alltid så lätt. Här kan du via Compricer jämföra olika elbolag, bredbandsleverantörer, bolåneinstitut med mera.

Jämför räntor
Jämför bolån
Jämför elpriser
Jämför mobilt bredband
Jämför villaförsäkringar

Se fler jämförelsetjänster!

Läs våra villabloggare!

Villabloggarna består av vanliga och ovanliga vardagshjältar som skapar sina husdrömmar och fixar sin villavardag

 


Bengts villablogg - om solceller och energi


Kabusabo villablogg - storstadsflytt till landsbygd


Elins villablogg - inrednings- och fotointresserad


Angelicas villablogg - att bo i ett kråkslott


Hillas villablogg - gammalt timmerhus i ny outfit


Söderomsjöns villablogg – drömmar och renovering


annons
Trappor till rätt pris!

Vi erbjuder dig trätrappor till rätt pris. Utförande och måttanpassning efter dina önskemål. Tillverkade i egen fabrik i Färila, Hälsingland. Måttagning/montering inom vissa regioner.

Ett golv att växa med!

Känslan i ett massivt trägolv är oslagbar. Lättskött golv i massiv furu, ek eller ask. En genuin känsla och ett miljövänligt val!

Läs mer på www.dalafloda.com

Sommarens grill

"Grilla direkt och indirekt på marknadens snyggaste grillar! Utsedd till USAs bästa grill av 10 000 kockar. Högsta kvalitet och mycket lätta att rengöra!

Vatten-EL 5 år

Fast pris. Bara ren vattenkraft. Vi erbjuder dig Vatten-EL 5 år från vår egen vattenkraft till fast pris. Ett alternativ där miljötanke och bekvämlighet går hand i hand.

annons

Quiz - Testa dina kunnskaper Forum - Ge oss dina tips Nyhetsbrev - Få våra senaste tips Auktion - Lägg ett bud och fynda älja huset? Hitta en mäklare med Vi i Villa
annons
annons
annons
annons

annons

Vi i villa finns även i Danmark, Norge och Finland