annons
annons

Så målar du innerdörren

Taggar på denna artikel Dörrar, Färg, Måla, Måla inomhus, måla trä
Share 
0 röst(er)

Lite färg piggar upp livet. Eller är kanske vitt snyggast? Hur det än förhåller sig så kan du istället för att köpa nya dörrar – pigga upp dina egna.

Äntligen skulle det bli av. Hallen på övervåningen med dörrarna i lackat trä och handtag i mässing skulle bli nya. Färgen valdes, inte vitt utan en svagt gråblå nyans. Handtagen skulle bort. Istället valdes äldre dörrhandtag av backelit som hittades i källaren. Liknande handtag finns att köpa i affärer för byggnadsvård.

Själv gillar jag att det är handmålat, att penseldragen syns. Det ger en känsla av varaktighet och verklighet. Har du en plan dörr och vill få en finare yta kan du istället för pensel använda en skumgummiroller. Det ger ett slätare resultat men kräver ett mer noggrant arbete. Måla flera gånger med tunna lager – då kan du få ett riktigt fint och plant resultat.

Du behöver du för att måla en innerdörr:

Slip
Slippapper + kloss
T-sprit
Trasa
Grundfärg
Vald färg
Pensel
Skyddsglasögon och målarkläder
Målartvätt 

Tips 1
Se till att använda en bra pensel. Dåliga, och ofta billiga, har en förmåga att släppa strån – vilket inte ser så snyggt ut på den färdiga dörren.

Tips 2
Vill du få ett perfekt resultat? Alltså inte se några penseldrag utan få en helt plan och slät yta. Då kan du lämna in dörren för sprutlackering. Det kostar ungefär 1 200 kronor för en vanlig dörr.

Tips 3
Vill du få en ny dörr utan att köpa en ny? Passa då på att byta handtag och lås. Detta gör mer än vad man kan tro för att ändra dörrens stil och känsla. Nya handtag och lås finns i många olika utföranden och gamla modeller kan hittas i affärer för byggnadsvård.

Tips 4
Se till att ha bra belysning där du målar. Ofta är målning sådant man ägnar sig åt under det mörkare vinterhalvåret då dagsljuset inte är mycket att ha. Dålig belysning ger ofta ett ojämnt resultat. Sätt upp en extra lampa där du håller på att arbeta.

Gör så här för att måla en innerdörr:

   

1. Börja med att ta bort dörren från dess plats. Skruva även loss handtag och lås. Först då kan resultatet bli riktigt bra. Orkar du inte göra detta går det såklart att måla dörren hängandes på plats.

 2. Allt beror på vilken dörr du väljer att måla. Den här dörren var en lackad trädörr, mycket populär på sent 70-och tidigt 80-tal. Eftersom den var lackad var den tvungen att slipas ordentligt så att färgen skulle få fäste. Dörren lades ner ute och sedan var det bara att köra igång.

3. Bäst och snabbast gick det med en maskinslip. På de ställen där man inte kommer åt med maskinslipen går det bra att använda en slipkloss. Tänk på att det dammar rejält och att du kanske behöver skyddsglasögon. Har du en dörr som är målad sedan tidigare får du ta bort all lös färg, rengöra dörren och sen slipa den så att ytan är slät och fin.

4. När du är nöjd med slipningen måste allt slipdamm bort. Borsta eller dammsug bort det värsta. Det sista får du bäst bort genom att torka av ytan med en t-spritindränkt trasa.

5. Grundmåla. Bäst resultat får du om du lägger ned dörren. Det fanns dessvärre inte utrymme för detta när dessa dörrar målades och då krävdes det extra noggrannhet. Färgen har en förmåga att långsamt bilda droppar – se till att gå efter med penseln och samla ihop eventuella droppar. I det här fallet lämnade jag en fin dörr utan droppmärken för att nästa dag ändå se att den tröga färgen samlat ihop sig till droppar på några ställen. Annars är principen att jobba ut färgen så jämnt det går. Låt torka.

6. Äntligen dags att måla på riktigt. Lägg på ett lager av den utvalda färgen och arbeta med penseln så att resultatet blir jämnt och fint utan droppar. Låt torka.

7. Måla ytterligare en gång så att färgen täcker ordentligt. Låt torka.

8. Skruva fast handtag och lås igen. Sätt dörren på plats – och kolla! Ett nytt rum! 

 

Söker du köpinformation, klicka här för att komma till Vi i Villas Köpguide!
Söker du hantverkare, klicka här för att komma till Vi i Villas hantverksguide!

Av Elisabet Broomé, Jochum Eliasson, december -06

Du är inloggad som Logga ut Uppdatera dina uppgifter

Kommentera artikeln

Skicka
annons

hitta en leverantör

Se fler leverantörer
annons

Hitta din leverantör

Läs våra villabloggare!

Villabloggarna består av vanliga och ovanliga vardagshjältar som skapar sina husdrömmar och fixar sin villavardag.


Bengts villablogg - om solceller och energi


Funkisfabriken villablogg – drivhus för växande verksamheter


Angelicas villablogg - att bo i ett kråkslott


Mats villablogg - om villalivets vardagsliv


Gunnels villablogg – bygga nytt vid 60+


Emelies villablogg
- livet i ett stort grönt hus

Alla våra villabloggare hittar du på blogg.viivilla.se! 

Läs även våra partnerbloggar!


annons
Braskaminen Andorra 9995:-

Modern braskamin med konvektion och möjlighet till uteluftsanslutning. Täljstenstopp finns som tillval. Effekt: 8 kw

Pooler & Spabad

PoolKungen är Sveriges enskilt största poolföretag. Hitta din drömpool hos oss. Eller varför inte koppla av i ett Spabad som är gjort för nordiska förhållanden. Från världens största spabadstillverkare.

Paketpris på årets port!

Ny garageport? Skaffa Renomatic Micrograin – en elegant, säker takskjutport av högsta kvalitet från Hörmann! Paketpris för port med öppnaren ProMatic och fjärrkontroll: 12 475 kr (ord pris 16 450 kr).

Läs mer på www.hormann.se och hitta närmaste återförsäljare

Välj kvalitetsfönster!

Sveriges bäst isolerade ytterdörrar & fönster finns hos Ekstrands. Ny pat. ytterdörrkonstruktion med marknadens överlägset bästa u-värde. Besök våra dörr & fönsterutställningar el. boka kostnadsfritt hembesök av våra erfarna installatörer.

annons
annons
annons
annons
annons
annons

Jämförelsetjänster

Att hålla i pengarna är inte alltid så lätt. Här kan du via Compricer jämföra olika elbolag, bredbandsleverantörer, bolåneinstitut med mera.

Jämför räntor
Jämför bolån
Jämför elpriser
Jämför mobilt bredband
Jämför villaförsäkringar

Se fler jämförelsetjänster!

annons
annons
annons

Vi i villa finns även i Danmark, Norge och Finland