Bygg en väggfast stege till loftet

Taggar på denna artikel Bygg, stege, trappa, vind
Share 
0 röst(er)

Ska man komma upp till ett loft eller vind och det inte finns någon trappa används oftast en nedfällbar stege. En separat stege är förenad med stort besvär, den nedfällbara är ofta lite besvärlig att få fram och inte sällan med risk för klämskador. Men med en väggfast stege ersätter man elegant och till låg kostnad båda dessa alternativ. En förutsättning är dock att takluckan är placerad nära en vägg.

Det här behöver du:

Till stegens ståndare behövs två stycken 2,5 m långa bitar hyvlat virke 45 x 45 mm och till stegpinnarna sju stycken 44 cm långa bitar hyvlat virke 20 x 45 mm. Beräkna dessutom en minst 70 cm lång bit till handtag att grabba tag i uppe på loftet eller vinden.

För att fästa ståndarna behövs 16 - 20 st kraftiga, 90 - 100 mm långa kullriga eller franska skruvar. För att fästa stegpinnarna och grabbhandtaget 32 st kullriga ca 60 mm långa och 5-6 mm tjocka skruvar.

Vill man sätta laminat eller golvmatta som slitskydd på väggen mellan ståndarna är det lämpligt att avsluta med två stycken 2,5 m långa kvartslister längs sidorna.

För att kunna säkra luckan i öppet och stängt läge passar till exempel en skjutregel och eller ett vanligt vred för skåpluckor. Öppnas luckan uppåt räcker det med ett beslag för låsning i det läget, öppnas den nedåt kan det vara lämpligt med två. Ett på luckan för att låsa den i stängt läge och ett på väggen för att låsa den i öppet läge.


                           
Stegen på väggen fortsätter här på luckans översida.

Gör så här:

Börja bygga stegen genom att kapa till ståndarna av 45 x 45 mm hyvlat virke. Nedre ändan, som gärna kapats ca 45o snett ner mot väggen, ska börja först 15 cm över golvet. Detta som omtanke om den som står för städningen. Om luckan till loftet eller vinden har gångjärnen vid kanten mot väggen och öppnas nedåt, slutar ståndarna före kanten av den nedfällda luckan. Annars slutar de vid eller strax under taket.

Ståndarna skruvas fast stadigt i väggen 35 cm från varandra, vilket ger en total stegbredd av 44 cm. På lucka, som öppnas nedåt, skruvas nya ståndare fast på ovansidan (vid stängt läge) så att stegen fortsätter ända upp till luckans övre kant.

Nu skruvas stegpinnarna fast. Börja med den nedersta 30 cm över golvet och fortsätt sedan uppåt. Även på taklucka, som öppnas nedåt. Lämpligt c-c är 30 cm.

Fortsätter väggen uppe på loftet monteras på denna ett eller flera rejäla handtag som hjälp, när man lämnar stegen för klivet in på golvet.

Både när luckan är öppen och stängd säkras den med skjutregeln eller vredet.

Är luckan tung att hantera, bör den avbalanseras med en motvikt kopplad till den kant av luckan som är motsatt gångjärnssidan. Två taljor uppe på loftet kompletterar upphängningen av balansvikten. Slutligen fästs en lina från luckan till motvikten som skissen visar. Använd schacklar vid linans ändar.

Som motvikt används en hink eller pyts, som fylls på med sand eller grus tills den nästan börjar lyfta luckan. Har man tillgång till cement kan sanden bytas mot samma mäng betong med inbakad lyftögla. Som gjutform används lämpligen hinken. Är taljorna av enkelt utförande smörjs de med några droppar olja.

             

 
En enkel tillskjutarspärr säkrar luckan i öppet läge, antingen den manövreras neråt eller uppåt. Klossen för spärren motsvarar höjden på luckans låsvred.

Ska stegen målas är det enklast att göra detta innan den monteras. Det är också praktiskt att som skydd mot väggen fästa en laminatskiva eller golvmatta av lämplig färg mellan ståndarna.

Fäst slitskyddet mot väggen med lim eller mattejp. Att avsluta med en kvartslist mot ståndarna förhöjer utseendet. Vid över- och underkanterna kan man avsluta med en metallprofil av den typ som används vid mattkanter.

Det är också förutseende att på överkanten av stegpinnarna fästa trappnosprofiler som slitskydd.

   

Söker du köpinformation, klicka här för att komma till Vi i Villas Köpguide!
Söker du hantverkare, klicka här för att komma till Vi i Villas hantverksguide!

Av Kjell Nylén, viivilla.se maj 2004

Du är inloggad som Logga ut Uppdatera dina uppgifter

Kommentera artikeln

Skicka
annons

hitta en leverantör

Se fler leverantörer
annons:
annons

Jämförelsetjänster

Att hålla i pengarna är inte alltid så lätt. Här kan du via Compricer jämföra olika elbolag, bredbandsleverantörer, bolåneinstitut med mera.

Jämför räntor
Jämför bolån
Jämför elpriser
Jämför mobilt bredband
Jämför villaförsäkringar

Se fler jämförelsetjänster!

Läs våra villabloggare!

Villabloggarna består av vanliga och ovanliga vardagshjältar som skapar sina husdrömmar och fixar sin villavardag

 


Bengts villablogg - om solceller och energi


Kabusabo villablogg - storstadsflytt till landsbygd


Elins villablogg - inrednings- och fotointresserad


Angelicas villablogg - att bo i ett kråkslott


Hillas villablogg - gammalt timmerhus i ny outfit


Söderomsjöns villablogg – drömmar och renovering


annons
De rostfria värmepumparna

Mecaterm har marknadens bredaste sortiment för luft-/vattenvärmepumpar! Dessutom tillverkas värmepumparna som står ute året runt, helt i rostfritt för bästa korrosionsmotstånd.

Trappor till rätt pris!

Vi erbjuder dig trätrappor till rätt pris. Utförande och måttanpassning efter dina önskemål. Tillverkade i egen fabrik i Färila, Hälsingland. Måttagning/montering inom vissa regioner.

Allt för bastu

Bastukalle arbetar med bastu i alla former, från mindre färdiga basturum som enkelt monteras själv till exlusiva måttanpassade basturum med inredningar i en mängd olika former och träslag. I vår webbutik hittar du produkter från bla Helo och Narvi.

Designade portar med hög säkerhet

Ska du köpa garageport eller har du redan gjort det? Genom Skånska Byggvaror får du vår erfarenhet och kunskap på köpet, vi är aldrig mer än ett telefonsamtal bort.

annons

Quiz - Testa dina kunnskaper Forum - Ge oss dina tips Nyhetsbrev - Få våra senaste tips Auktion - Lägg ett bud och fynda älja huset? Hitta en mäklare med Vi i Villa
annons
annons
annons
annons

annons

Vi i villa finns även i Danmark, Norge och Finland