Så lägger du klinker

Share 
0 röst(er)

Ska du lägga klinker? Här hittar du en enkel steg-för-steg beskrivning av hur du gör!

Så här lägger du klinker!

Hallgolvet i granitkeramik, 25x25, Sine Tempore Mix. Pris 475 kronor per kvm. Centro Kakel & klinker.

1. Om underlaget är ett traditionellt träbjälklag med reglar på centrumavstånd 60 cm behöver det förstärkas. Det kan ske med hjälp av ett skikt av golvavjämningsmassa eller genom att man limmar formstabila skivor på träytan. Cementbunden fästmassa blandas enligt anvisningar på förpackningen och dras ut på golvunderlaget med en tandad spackel. Dra inte ut mer fästmassa i taget än som kan plattläggas på cirka 10 minuter.

2. Plattorna läggs i fästmassan sedan ytan mätts upp och man bestämt var skurna plattor ska hamna. Plattan placeras strax intill där de ska ligga, dras på plats och trycks fast. Det kan vara klokt att använda en rak bräda där man markerat platt- och fogbredd för att alla fogar ska bli lika.

3. Efter cirka ett dygn är golvet normalt gångbart och det är dags för fogning. Fogmassan blandas enligt anvisningar på förpackningen och hälls ut, lite i taget, på golvet. Arbeta ner massan diagonalt över fogarna med en fogspackel.

4. När fogmassan torkat i 20-30 minuter tvättas ytan med en våt och väl urkramad styv svamp. Arbeta diagonalt över fogarna. Skölj svampen ofta i rent vatten. Efter några dygn kan ytan behöva tvättas med särskilt rengöringsmedel som finns i fackhandeln. Gäller främst oglaserade plattor som också kan efterbehandlas med klinkerolja.

5. Här ligger mattglaserade plattor i porslinskvalitet, så kallad granitkeramik. De har ett rustikt utseende som påminner om oglaserade plattor. Tack vare att de är glaserade och helt täta på ytan är de lätta att hålla rena och behöver inte efterbehandlas.

Foto Stig Lodén, Susann Gson Engqvist,

 

Söker du köpinformation, klicka här för att komma till Vi i Villas Köpguide!
Söker du hantverkare, klicka här för att komma till Vi i Villas hantverksguide!

Av Stig Lodén & Johanna Wieslander, ViV nr 1-2007

Du är inloggad som Logga ut Uppdatera dina uppgifter

Kommentera artikeln

Skicka
annons

hitta en leverantör

Se fler leverantörer
annons

Jämförelsetjänster

Att hålla i pengarna är inte alltid så lätt. Här kan du via Compricer jämföra olika elbolag, bredbandsleverantörer, bolåneinstitut med mera.

Jämför räntor
Jämför bolån
Jämför elpriser
Jämför mobilt bredband
Jämför villaförsäkringar

Se fler jämförelsetjänster!

Läs våra villabloggare!

Villabloggarna består av vanliga och ovanliga vardagshjältar som skapar sina husdrömmar och fixar sin villavardag


Sofias villablogg – poesi om drömmar och detaljer  


Bengts villablogg - om solceller och energi


Kabusabo villablogg - storstadsflytt till landsbygd


Elins villablogg - inrednings- och fotointresserad


Angelicas villablogg - att bo i ett kråkslott


Gunnels villablogg – bygga nytt vid 60+


annons
Allt för ditt hus – utomhus

Nitor Pool – allt för friskt, kristallklart vatten i stora och små pooler. Nitor Ute – allt för huset utomhus. Fasad- och terrasstvätt, Alg- och mögeltvätt, Markis- och kapelltvätt, Kinesisk träolja m.m.

Allt för bastu

Bastukalle arbetar med bastu i alla former, från mindre färdiga basturum som enkelt monteras själv till exlusiva måttanpassade basturum med inredningar i en mängd olika former och träslag. I vår webbutik hittar du produkter från bla Helo och Narvi.

Sveriges bredaste sortiment

Hur mår din garageport? Börjar det bli dags att byta till något bättre och säkrare? Då hjälper vi dig att hitta en port som passar såväl dina behov som din plånbok. Välkommen till Garageportexperten!

TÄNK LÄNGRE

NÄR DU VÄLJER INREDNING TILL KÖK, BADRUM OCH TVÄTTSTUGA från Vedum bidrar du till ett hållbart samhälle. Alla våra köksstommar, laminatskivor och flera luckor är Svanenmärkta.

annons

Quiz - Testa dina kunnskaper Forum - Ge oss dina tips Nyhetsbrev - Få våra senaste tips Auktion - Lägg ett bud och fynda älja huset? Hitta en mäklare med Vi i Villa
annons
annons
annons
annons

annons

Vi i villa finns även i Danmark, Norge och Finland