annons
annons

Badrum med rymlig känsla

Share 
0 röst(er)

Badrummet på övervåningen var inte bara slitet, det var också ett rent fuskbygge. Efter en genomgripande renovering och ett nytt takfönster fick det endast drygt tre kvadratmeter stora rummet en himmelsk känsla.

Kakel på vägg: Höganäs Mosaik ljusblå 249 kr/kvm
Kakel på golv: 10x10 beige Höganäs cirka 350kr/kvm
Tvättställ & kommod: Svedbergs Indigo med tvättställ Virve, cirka 6 000 kronor
Blandare tvättställ: Gustavsberg Scandic Design 03 cirka 1 100 kronor
Vägghängd toalett: Ifö, cirka 4 000 kronor
Duschdörr: Ifö Space 2000 nischlösning 45 grader, cirka 4 000 kronor
Takfönster från Velux kostar cirka 10 000 kronor inklusive material och arbete

Familjen hade ojat sig över badrummet i flera år. Mest för att det kändes mörkt, omodernt och slitet. Man anlitade slutligen en auktoriserad firma för att göra jobbet. Lyckligt ovetandes om vad som dolde sig under kaklet påbörjades arbetet… Kakelplattorna trillade nästan bort av sig själva, eftersom de i princip bara var klistrade på den genomruttna spånskivan som fanns bakom. Det var bara att konstatera att det var ren tur att man valt att påbörja en renovering innan några värre fuktskador spridit sig i huset!

Dryga tre kvadratmeter är inte stort och att flytta väggar var inte aktuellt, men ett takfönster tog man upp och på så vis släpptes både ljus in och en härlig rymd skapades. Det blev ljusblå mosaik till väggarna och på golvet beiga små kakelplattor, bra då fogen fungerar som halkskydd. Placeringen av dusch, toalett och handfat ändrades inte, men toaletten vägghängdes och duschhörnan kaklades in och dörren snedställdes. Formen på handfatet känns ny och spännande och under finns en rejäl kommod som sväljer både toalettrullar, rena handdukar och schampoflaskor.


En halvvägg med hand-dukstork på ena sidan och ordentliga hyllplan i ek på den andra skapar ett perfekt förvarings-utrymme för handdukar.


Takfönstret förvandlade det lilla duschrummet till en ljus och lustfylld plats att trivas på. Handduks-tork från Svedbergs. Handdukar Pelle Vävare.


En nisch med glashyllor
är både praktiskt och snyggt. Här kan både tandborstar och vackra föremål samsas! Glaslyktor från Hemtex.

Köpinformation:

 

Hans Grohe www.hansgrohe.se 040-51 91 50
Hemtex www.hemtex.se 033-20 69 00
Höganäs www.cchoganas.se 042-17 39 00
Gustavsberg www.gustavsberg.com 08-570 391 00
Ifö www.ifosanitar.com 0456-480 00
Marimekko www.marimekko.com 08-440 32 75
Pelle Vävare www.ludvigsvensson.com 0320-20 92 00
Svedbergs www.svedbergs.se 0321-53 30 00
Velux www.velux.se 042-14 44 50

 

Söker du köpinformation, klicka här för att komma till Vi i Villas Köpguide!
Söker du hantverkare, klicka här för att komma till Vi i Villas hantverksguide!

Av Camilla von Otter, oktober -06

Du är inloggad som Logga ut Uppdatera dina uppgifter

Kommentera artikeln

Skicka
annons

hitta en leverantör

Se fler leverantörer
annons:
annons

Vi i Villa erbjuder i samarbete med brabyggare.se ett enkelt sätt att hitta kvalitetssäkrade hantverkare inom bygg och renovering, tex arkitekter, snickare, målare, trädgårdsanläggare, takläggare, elektriker med flera.

Klicka här för att hitta alla hantverkare!

Hitta din leverantör

Läs våra villabloggare!

Villabloggarna består av vanliga och ovanliga vardagshjältar som skapar sina husdrömmar och fixar sin villavardag.


Bengts villablogg - om solceller och energi


Funkisfabriken villablogg – drivhus för växande verksamheter


Angelicas villablogg - att bo i ett kråkslott


Mats villablogg - om villalivets vardagsliv


Gunnels villablogg – bygga nytt vid 60+


Emelies villablogg
- livet i ett stort grönt hus

Alla våra villabloggare hittar du på blogg.viivilla.se! 

Läs även våra partnerbloggar!


annons
Fönster & dörrar

Wirus-Fenster vänder sig till kunder som ställer höga krav på kvalitet och lång livslängd på sina fönster och dörrar. Detta garanteras med RAL-certifieringen.

Svedbergs i Dalstorp AB

Hos oss hittar du hela badrummet, samtliga detaljer som gör upplevelsen komplett. Möbler, Bad, Badrumsbastu, Dusch, WC och Tillbehör. Planera ditt eget badrum på vår hemsida - med inspiration och praktiska tips.

TÄNK LÄNGRE

NÄR DU VÄLJER INREDNING TILL KÖK, BADRUM OCH TVÄTTSTUGA från Vedum bidrar du till ett hållbart samhälle. Alla våra köksstommar, laminatskivor och flera luckor är Svanenmärkta.

För nöjda hemmafixare!

Handla på Skånska Byggvaror enkelt via nätet när det passar dig – var du än bor i Sverige.

annons
annons
annons
annons
annons
annons

Jämförelsetjänster

Att hålla i pengarna är inte alltid så lätt. Här kan du via Compricer jämföra olika elbolag, bredbandsleverantörer, bolåneinstitut med mera.

Jämför räntor
Jämför bolån
Jämför elpriser
Jämför mobilt bredband
Jämför villaförsäkringar

Se fler jämförelsetjänster!

annons
annons
annons

Vi i villa finns även i Danmark, Norge och Finland